Как все успеватьДетиЯк допомогти дитині адаптуватися в новій школі
адаптация к новой школе vicreativity

Як допомогти дитині адаптуватися в новій школі

Цього року мої діти втретє!!! змінюють школу. Якщо минулого разу це було заплановано, то тепер це вимушена міра і підготовка вимагає більше уваги.

По-перше: їм дуже подобалася минула школа, вони сумують за викладачами і однокласниками;

по друге: не запланований переїзд в інше місто, відсутність друзів і знайомих, все довкола чуже;

по третє: у житті діти спілкувалися завжди тільки російською мовою, а неадекватів вистачає, котрі вважають розумним зробити зауваження дитині, що вона щось не так вимовляє, або спілкується мовою окупантів 🤦‍♀️

Тому, хто колись змінював школу, зрозуміло, що у цьому році, будучі переселенцем, додаються нові ускладнення, но ми сильні і будемо їх вирішувати.

Добре, якщо ви змінюєте школу з першого вересня, так буде легше влитися у новий колектив, до поки діти відвикли одне від одного за літо.

Що ще варто зробити до початку навчання:

 • Обговорюйте перехід внову школу заздалегіть (чому ви це робите?)
 • Сходіть з дитиною в школу, попросіть провести ексурсію приміщенням і двором, знайдіть їдальну, туалети, раздягальню, подивіться майбутній кабінет, познайомтесь з викладачами та директором, узнайте розклад і особливості життя школи.
 • Обговоріть плюси і мінуси саме цього навчального закладу
 • Проявляйте радість та захоплення новою школою, пояснюйте всі позитивні моменти пов’язані з переходом (так, навіть зараз, я кажу дітям, що це крутий досвід, і навіть якщо ми скоро повернемеся у Харків, у них і тут будуть друзі, а друзів забагато не буває)
 • Попросіть дитину розповісти, чого вона очікує від нової школи, можно навіть скласти список очікувань
 • Обговіть остархи дитини і подумайте заздалегіть, як їх попередити — що робити якщо… не знайшов кабінет, … заболів животик, … хтось образив, … забув змінне взуття і тому подібне.

Проговоривши все — ви підтримаєте дитину, покажите свою зацікавленість нею та їі життям.

Далі дитина йде до школи і ми допомагаємо, щоб адаптація пройшла гладше і швидше.

10 порад для поскорення адаптаціі у новій школі vicreativity

10 порад для поскорення адаптаціі у новій школі:

 1. Зовнішній вигляд. Одяг обов’язково повинен подобатися дитині, тільки так вона буде почувати себе впевнено. Окрім гарного вигляду, також приділяйте увагу зручності, бо дитині проводити у цьому цілий день.
 2. Поміч вчителів. Заручіться підтримкою вчителів, нехай приділять увагу вашій дитині, подивляться за її поведінкою на уроках та перервах. І сповістять вас як проходить адаптація, чи виникають складнощі?
 3. Потоваришуйте з іншими батьками, так ви будете додатково в курсі шкільного життя вашої дитини.
 4. Режим дня. Складіть чоткий режим дня і дотримуйтеся його. Так в житті дитини буде стабільність — дуже корисна для нервової системи.
 5. Слідкуйте щоб дитина не перевтомлювалася і добре висипалася. Краще розпачати прокидатися «як до школи», ще за два тиждні до першого вересня.
 6. Даючі смаколики з собою, підкажіть дитині, що ними можно поділитися, тим самим знайти привід розпочати розмову. Приділяйте увагу, щоб це було щось більш менш корисне.
 7. Цікавтеся, що цього дня у школі було найдивовижніше? Який урок був самий цікавий? Чим обідали? А що робили на перерві? Як звуть сосіда по парті? А як звуть того, хто сидить біля вікна?
 8. Дозвольте запросити друзів додому, а також сходити до когось, якщо запросять. (Звісно попередньо познайомившися за батьками запрошуючого).
 9. Якщо дитина виявить бажання, записуйтеся шкільні на гуртки — спільна справа допоможе знайти друзів.
 10. Поділіться своїм доствідом, як ви змінювали школу, або як йшли у перший день до універу. Розкажіть про свої занепокоєння у той момент і як ви з ними впоралися. Історії можно трохи вигадати ))
 11. Це суто наша проблема — мова. Спочатку на українську у спілкуванні з дітьми повністю перейшов чоловік. А я додала книжки на українській мові. Благо мої діти дуже полюбляють читати, тому це не стало проблемою. Звичайно, вони перепитують деякі значення слів і я їм їх пояснюю. Якщо не знаю — йдемо в гугл ))) Наразі і я коли з ними — потрохи спілкуюся українською з оточуючими. Думаю декілька місяців і діти вільно заговорять.
  Головне, щоб не виникло відрази, бо навіть коли мені кажуть, що війна у Харкові, через те що ми спілкувалися російською, я дуже стримуюся, щоб не відповісти грубо на українській 😂

  До речі це стосується також і іноземних мов, коли на дитину давлять, вона замикається і є ризик, що в неї на все життя збережеться відраза від тих мов. Знаю людей, котрі пройшли багаторічне лікування у психолога, аби вивчити англійську, до якої їх примушували у дитинстві.

Але повернемося до адаптаціі і скільки часу на неї треба?

Чим молодша дитина, тим коротший період адаптації.

Для молодших — це близько 2-3 тиждні, для підлітків 1-2 місяці.

Звісно, кожна дитина унікальна і їі комунікативні навики різні, тому час звикання може трохи відрізнятися.

Головне приділяти увагу «Небезпечним дзвіночкам»:

 • дитина замкнулася
 • погіршився сон та апетит
 • псується настрій при згадуванні про школу
 • сльози на пустому місці
 • відмовляється йти до школи
 • не розповідає про школу, однокласників
 • погіршилися оцінки

Якщо, щось з цих дзвіночків виникло, спробуйте передивитися чи всі поради ви випробовали. Обов’зково поспілкуйтеся з вчителем.
Не чекайте, що воно саме пройде, краще зверніться до дитячого психолога.

Бажаю всім мирного неба 🕊

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

This site is registered on wpml.org as a development site.